Tablica edukacyjna – jak zrobić samemu

O tym, jak pozytywnie najróżniejsze edukacyjne zabawki wpływają na rozwój małych dzieci, napisano już wiele artykułów. Jedną z bardziej polecanych zabawek tego typu są tablice sensoryczne, które od pewnego czasu zaczęły się cieszyć rosnącą popularnością pośród opiekunów. Tablice tego typu oferowane są w dużej ilości sklepów, można wybierać zarówno spośród małych jak i dużych modeli. Z reguły są złożone z płyty wykonanej z drewna lub sklejki, do jakiej przyczepione są najróżniejsze przedmioty do zabawy.

Wszystkie elementy takich tablic mogą być w jakiś sposób przesuwane, przekręcane, naciskane albo obracane, dzięki czemu maluchy ćwiczą na nich nowe umiejętności. Takimi przedmiotami jest w zasadzie wszystko, co niesie jakieś edukacyjne wartości. Często tablica manipulacyjna będzie zawierać koła zębate, pokrętła i suwaki, ale też rozmaite przedmioty z przyciskami. Bardzo dobrze też sprawdzają różnego rodzaju rurki, do jakich wrzucać można nieduże kulki, ale też cymbałki, dzwonki czy trąbki.

Tablice tego typu mogą być używane już przez roczne maluchy, lecz niejednokrotnie i sześcioletnie dzieci spędzają na zabawie wiele godzin. Ale nie tylko o rozrywkę będzie chodzić, lecz również o rozwijanie zdolności manualnych i wyobraźni, a jeśli chodzi o to tablica edukacyjna jest niezastąpiona. Każdy z elementów tablicy to jakieś wyzwanie, a żeby coś się udało otworzyć czy przesunąć, niejednokrotnie trzeba włożyć sporo wysiłku. Taka forma zabawy doskonale stymuluje wiele zmysłów, nie tylko sam wzrok i dotyk, ale niejednokrotnie również słuch. Do tego może dzieci nauczyć cierpliwości i skupienia, to znaczy tak przydatnych w życiu dorosłym cech.

A równocześnie przez to, że wszystkie elementy są całkowicie bezpieczne, to nie ma żadnego ograniczenia w zaspokajaniu swoje ciekawości. Maluchy wszystko mogą dotykać, wszystko przesuwać lub naciskać, i sprawdzić tym sposobem, jak konkretne rzeczy działają i się zachowują. Solidnie wykonane tablice edukacyjne z pewnością będą doskonałą formą zabawy przez wiele lat, i przez cały ten czas uczyć będą dzieci nowych umiejętności.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz